Ulica Mirka Vadnova 1
Kranj
4000
info@komunala-kranj.si
Facebook Youtube
Skoči na glavno vsebino
18. 11. 2021

Komunala Kranj pometa pred svojim pragom - ETZO 2021

Evropski teden zmanjševanja odpadkov je pred vrati. Od sobote, 20. 11. pa vse do 28. 11. 2021 bomo izvajali različne aktivnosti. Z dobrimi navadami in spremembami pa je treba najprej začeti pri sebi. Tako smo se v sklopu uvajanja zero waste strategije na Komunali Kranj lotili izobraževanja zaposlenih in konkretnih ukrepov, kako zmanjšati odpadke na delovnem mestu. 

 

V sklopu projekta "Going back to a green future", so nas Ekologi brez meja obiskali na različnih lokacijah kjer smo jim predstavili naše aktivnosti in prizadevanja za zmanjšanje količine odpadkov in nižji ogljični odtis. Posneli so video zapis, ki si ga lahko ogledate na povezavi tukaj.

 

 

Aktivnosti v teku:

 

  • interno zbirno mesto (eko otok): Na lokaciji uprave Ulica Mirka Vadnova 1, na Centralni čistilni napravi Kranj, servisnem objektu Zarica in v poslovni stavbi DE Pogrebna služba smo iz pisarn umaknili koše za odpadke. Namen je zmanjševanje količine in natančno ločevanje odpadkov. Na lokacijah so sedaj na voljo centralni interni zbirni eko otoki z različnimi enotami za ločevanje odpadkov. V kuhinjah so nameščeni še manjši zabojniki za ločeno zbiranje odpadkov. Vsebino zabojnikov redno pregledujemo in obveščamo zaposlene o rezultatih sejalnih analiz. Eko otok je v celoti izdelan iz rabljenega in zavrženega pohištva (šolski regali). Načrt in izdelava pa je plod zaposlenih v mizarskih delavnicah Fundacije Vincenca Drakslerja. Sledili so usmeritvam in izgled prilagodili konceptu Kranjske Sivke, ki je že nekaj časa pomočnica Komunale Kranj pri komuniciranju z uporabniki, barve pokrovov pa uskladili z barvami pokrovov na zabojnikih za odpadke.

 

Interno zbirno mesto odpadkov (ekološki otok)

 

  • stiskalnice za zmanjševanje prostornine embalaže: Ob letošnjem svetovnem dnevu Zemlje je direktor JP Komunala Kranj, Matjaž Berčon županom občin, kjer izvajamo GJS zbiranje odpadkov, simbolično izročil prve stiskalnice za zmanjševanje prostornine pločevink in plastenk, ki jih uporabniki postopoma brezplačno prejemajo na dom. Osnovni namen je zmanjšanje prostornine odpadkov: manjša prostornina odpadne embalaže pomeni manjši zabojnik za odpadke. Namestili smo jih tudi v čajne kuhinje na različnih lokacijah podjetja.

 

Stiskalnice za zmanjševanje prostornine embalaže

 

Uporaba stiskalnice za zmanjševanje prostornine odpadne embalaže

 

  • centralni tiskalnik in eko papir: V vseh poslovnih enotah umikamo tiskalnike iz pisarn, namestili pa smo centralne tiskalnike z možnostjo mrežnega dostopa za računalnike zaposlenih. V testiranju imamo tudi reciklirani papir za tiskanje.  

 

Tiskanje na centralnem tiskalniku

 

  • pijmo vodo iz pipe in certifikat: Komunala Kranj je med prvimi podjetji v Sloveniji, ki so podpisala Zavezo certifikata in prejela certifikat "Voda iz pipe". Naše poslanstvo je okoljsko ozaveščanje in odgovorno ravnanje za čisto ter zdravo okolje.  S podpisom Zaveze z zgledom opozarjamo na prakso pitja pitne vode iz pipe kot naše najbolj dragocene dobrine in aktivno spodbujamo, promoviramo in prakticiramo spreminjanje navad, saj tako prispevamo k ohranjanju tistega, kar je najpomembnejše – našega zdravja in okolja.

 

V Komunali Kranj podpiramo pitje vode iz pipe

 

  • podajalnik brisač, koš za papirnate reciklirane brisače, reciklirane brisače in toaletni papir ter milo za roke na refil: Župani petih gorenjskih občin, Mestne občine Kranj, občin Šenčur, Naklo, Preddvor in Jezersko ter Komunala Kranj, d. o. o., so sklenili dogovor za vzpostavitev komunalnega snovnega kroga. Na teh območjih zbran odpadni tetrapak predelujejo v higienski papir, ki bo na tak način dobil novo uporabno vrednost, tak način upravljanja z odpadki pa prinaša še številne druge pozitivne učinke. Komunalni snovni krog je program krožnega gospodarstva, pri katerem odpadno embalažo tetrapak, ki jo ločeno zberejo ustanove in gospodinjstva na območju vključenih občin, namensko pošljejo v predelavo in iz reciklirane celuloze izdelajo higienski papir (papirnati robčki, brisačke in toaletni papir.) Ta se nato uporabi v javnih ustanovah in podjetjih v istih lokalnih skupnostih, v katerih so odpadno embalažo zbrali kot vir surovine.Občine bodo k sodelovanju aktivno spodbujale svoje javne zavode – šole, vrtce, zdravstvene, športne in kulturne ustanove in javna podjetja – in v primeru popolnega prehoda na recikliran higienski papir iz snovnih krogov, bi v predelavo vsako leto poslali kar 90 ton embalaže.Vzpostavitev Komunalnega snovnega kroga Kranj je vsebinsko povezana s prehodom občin v mrežo Zero waste (družba brez odpadkov), s čimer so se zavezale, da bodo aktivno delovale v smeri zmanjševanja količin odpadkov, povečanja deleža ločeno zbranih odpadkov, pa tudi spreminjanja navad občanov ter spodbujanja trajnosti in krožnega gospodarstva.Komunalne snovne kroge je v Sloveniji doslej vzpostavilo že deset občin in te na letni ravni oddajo v predelavo 5,5 odstotkov celotne količine odpadne embalaže tetrapak, zbrane v Sloveniji. S pridružitvijo petih gorenjskih občin se bo ta delež še povečal. Projekt Komunalnih snovnih krogov v Sloveniji vodi in upravlja družba Circular Shield, d. o. o., a s tem občine in komunalna podjetja nimajo dodatnih stroškov, medtem ko to prinaša številne pozitivne učinke za okolje in lokalne skupnosti. Za higienski papir tako ni treba sekati dreves, saj lokalna skupnost v okviru obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo priskrbi surovine za reciklirane izdelke. S tem vsi udeleženci v krogotoku prispevajo k ohranjanju naravnih virov in večajo naravni kapital, zmanjša se sežig odpadkov in se posledično zmanjšajo emisije CO2, poveča se delež predelane odpadne embalaže.

 

 

 

  • nalepke kaj ne sodi v WC: V našem podjetju smo pridruženi pobudi Skupaj za boljšo družbo, s katero si slovenska komunalna podjetja prizadevamo spodbujati trajnostno gospodarstvo, odgovorno potrošnjo in ohranjanje naravnih virov. Ni nam vseeno, v kakšni družbi živimo, zato želimo prispevati k boljši družbi, odgovornejšemu ravnanju in spremembam na bolje za vse nas. Komunalna podjetja želimo prebivalce spodbuditi k ustreznemu odlaganju odpadkov v straniščno školjko in s tem preprečiti škodo kanalizacijskih sistemom in čistilnim napravam ter zmanjšati obremenjevanje okolja. S tem namenom je v okviru pobude Skupaj za boljšo družbo nastala akcija Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak. Nalepke smo namestili v prostorih Komunale Kranj in jih poslali vsem javnim podjetjem, ustanovam v občinah ustanoviteljicah, kjer pokrivamo področje odpadnih voda.

 

Vstraniše v starem mestnem jedru Kranja

 

  • e-vozila: Komunala Kranj se je v letu 2020 pridružila Mestni občini Kranj pri nameri za sklenitev javno-zasebnega partnerstva pri uvajanju e-mobilnosti. Tako je Mestna občina Kranj po večmesečnem postopku konec lanskega leta sklenila 15-letno pogodbo z izbranim izvajalcem Vizije mobilnosti. V okviru te krovne pogodbe je Komunala Kranj tako pred novim letom v svoj vozni park sprejela prva tri vozila na električni pogon, in sicer dve škodi citigo za potrebe terenskih (drive-by) odčitkov vodomerov, ki bosta nadomestili dva starejša citroena C3, ter volkswagna up za splošne potrebe prevozov skupnih služb in tehnično-investicijskega sektorja. Sočasno je Komunala Kranj na podlagi javnega naročila in ob predhodni pridobitvi nepovratnih sredstev Ekosklada kupila tudi vozilo renault twizzy za potrebe nadzornikov parkirišč. Vsa e-vozila so označena z osveženo in prilagojeno celostno grafično podobo, ki jo bomo poslej videvali na vozilih Komunale Kranj. E-vozni park se povečuje.

 

Razstavljeni e-vozili Komunale Kranj v času Tedna mobilnosti

 

  • e-kolesa: Za zaposlene so na voljo električna kolesa za izposojo (privatna uporaba ali služben namen). Skrb za zdravje in zmanjševanje ogljičnega odtisa.

 

E-kolo za službene namene in privatno uporabo za zaposlene

 

  • pranje vozil s tehnološko vodo: Na Centralni čistilni napravi Kranj za pranje delovnih in drugih vozil uporabljamo prečiščeno (tehnološko) vodo.

 

Delovna vozila peremo s prečiščeno tehnološko vodo

 

  • ločevanje odpadnih surovin: V podjetju skrbimo za ločevanje uporabljenih odpadnih surovin (odpadno olje iz mehanične delavnice, filtri, pnevmatike …) in jih oddamo prevzemnikom.
  • prenosni pitnik: Uporabljamo ga na različnih prireditvah (teki, maratoni, športne prireditve, čistilne akcije) za zagotavljanje kakovostne pitne vode in tako poskrbimo za zmanjševanje odpadne embalaže, ki bi jih povzročilo kupovanje pijače v plastenkah.

 

Mobilni pitnik na prireditvah omogoča dostop do kakovostne pitne vode - zmanjšujemo količino odpadnih plastenk

 

 

 

 

 

Vprašajte Kranjsko Sivko:

Strinjam se s pogoji uporabe.
Izpolnite obvezna polja.

Kranjska Sivka

Hvala za vaše vprašanje.

Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.


Kranjska Sivka