04. 12. 2020

Skrb za odpadke in zabojnike v zimskih razmerah

Tudi v zimskih razmerah naše ekipe redno zbirajo odpadke od vrat do vrat. Zaradi nizkih temperatur in snežnih razmer imajo občasno težave z dostopom do zabojnikov za odpadke, ponekod pa zaradi neočiščenega snega in primrznjenih pokrovov zabojnikov sploh ni mogoče izprazniti. Uporabnike prosimo, da poskrbijo za dostopnost zabojnikov in očistijo sneg ob in na zabojnikih. Tako bo omogočeno praznjenje zabojnikov, hkrati pa tako preprečimo lomljenje pokrovov. V času močnega sneženja je pretočnost cest in ulic slaba, zato obstaja verjetnost, da se odvoz odpadkov izvede naslednji dan oziroma takrat, ko so ceste, ulice in poti očiščene.

Neočiščen dostop do zabojnikov onemogoča praznjenje

Vabimo vas tudi, da si ogledate nasvete na spodnjih povezavah.

Zaščita rjavega zabojnika in pravilno odlaganje bioloških odpadkov

S pravilnim odlaganjem bioloških odpadkov lahko zmanjšamo onesnaženost zabojnika. V zimskem času pa moramo biti še posebej previdni, saj zaradi nizkih temperatur vsebina zabojnika zamrzne. Biološki odpadki so namreč zaradi svoje sestave še posebej občutljivi in lahko zamrznejo. Za zaščito notranjosti zabojnika priporočamo tudi velike biorazgradljive vreče prostornine 120 litrov ali 240 litrov.

Primerno zaščitena notranjost zabojnika za biološke odpadke

Pravilno ravnanje z odlaganjem pepela

Pri odlaganju pepela je nujno potrebna previdnost, saj lahko z vročim pepelom, ki vsebuje koščke žerjavice poškodujemo zabojnik (plastika se začne topiti) ali zanetimo požar, saj se lahko vnamejo odpadki v zabojniku.

Pepel odložimo v kovinski posodi, da se ohladi pred odlaganjem v zabojnik za mešane komunalne odpadke

Pravilno ravnanje z odpadno zaščitno opremo v času okužbe s SARS-2

Z odpadki okuženih oseb ali tistih, ki kažejo znake okužbe s koronavirusom, je treba ravnati drugače. Za preprečevanje širjenja okužb je ključno pravilno ravnanje z odpadno zaščitno opremo. Postopek odlaganja odpadkov iz gospodinjstev, kjer so zaznali okužbo s koronavirusom oz. naj to velja kar za vse, tudi tiste, ki se jih loteva samo prehlad, je drugačen od običajnega ločevanja odpadkov.

Odpadna zaščitna oprema ne sodi v okolje

Prosimo, da zabojnike pravočasno pripravite na prevzemna mesta!