29. 01. 2020

Zaščita rjavega zabojnika in pravilno odlaganje bioloških odpadkov

S pravilnim odlaganjem bioloških odpadkov lahko zmanjšamo onesnaženost zabojnika. V zimskem času pa moramo biti še posebej previdni, saj zaradi nizkih temperatur vsebina zabojnika zamrzne. Biološki odpadki so namreč zaradi svoje sestave še posebej občutljivi in lahko zamrznejo.

Nekaj nasvetov, kako se izogniti zamrznjeni vsebini zabojnika za biološke odpadke:

• pomembno je, da v zabojnik ne zlivamo tekočih odpadkov in
  • da bioloških odpadkov ne odlagamo neposredno v zabojnik (preprečimo neposredni stik bioloških odpadkov z zabojem),
  • biološke odpadke odložimo zavite v časopisni papir, papirnate vrečke oz. kar je najboljše – uporabimo vrečke iz biološko razgradljivih materialov (odlaganje v plastičnih vrečkah je prepovedano, saj s tem onemogočimo nadaljnjo predelavo odpadkov),
  • za zaščito notranjosti zabojnika se lahko odločimo tudi za velike biorazgradljive vreče prostornine 120 litrov ali 240 litrov,
  • v obdobju nizkih temperatur pod lediščem svetujemo umik zabojnika v kurilnico ali topel prostor, če je seveda to mogoče in ga na dan odvoza pripeljete na odjemno mesto.

Ob upoštevanju zgornjih nasvetov lahko pripomoremo k temeljitemu praznjenju zabojnikov za biološke odpadke, zmanjšamo onesnaženost zabojnika in preprečimo poškodbe zabojnikov, ki lahko nastanejo zaradi teže zmrznjene vsebine.

Bioloških odpadkov ne odlagamo v plastičnih vrečkah, odložimo jih zavite v časopisni papir, papirnate vrečke oz. kar je najboljše – uporabimo vrečke iz biološko razgradljivih materialov (odlaganje v plastičnih vrečkah je prepovedano, saj s tem onemogočimo nadaljnjo predelavo odpadkov). Za zaščito notranjosti zabojnika se lahko odločimo tudi za velike biorazgradljive vreče prostornine 120 litrov ali 240 litrov. V zabojnik ne zlivamo tekočih odpadkov.