22. 10. 2021

Zero Waste strategija potrjena na mestnem svetu MOK

Mestni svet Mestne občine Kranj je na seji mestnega sveta 20. 10. 2021 potrdil Strategijo Zero waste za obdobje 2021-2031. Dokument združuje cilje in zaveze za občine, v katerih Komunala Kranj izvaja gospodarsko javno službo zbiranja komunalnih odpadkov. Poleg MOK so to še občine Jezersko, Naklo, Preddvor in Šenčur. Komunala Kranj je prevzela vlogo koordinatorja in organizatorja aktivnosti, pri pripravi dokumenta pa so pod strokovnim vodstvom Društva Ekologi brez meja sodelovali predstavniki komunale, člani različnih društev in javnih zavodov.

Dobesedni prevod nič odpadkov preozko opiše koncept »Zero Waste«. Gre za globalno blagovno znamko in je ime strategije, v kateri so druženi koncepti, modeli in nasveti za družbo, ki ne bo samo zmanjšala količine odpadkov, ampak tudi znižala porabo materialov in energije. Zero Waste združuje navodila za način življenja in spremembo določenih vzorcev in pomaga graditi krožno gospodarstvo.

Zaveze mestne občine vključujejo trajnostno upravljanje z viri in odpadki, informiranje, izobraževanje in osveščanje prebivalstva. Pri odpadkih gre za doseganje 78 % ločenega zbiranja komunalnih odpadkov, na dolgi rok pa 90 % snovna izraba, kar pomeni letno največ 330 kg komunalnih odpadkov na prebivalca in 68 kg mešanih komunalnih odpadkov.

Cilj vseh zavezanih v Zero Waste projekte ni samo zmanjševanje količine odpadkov, povečevanje deleža ločenih frakcij in skrb za čisto okolje. Gre za poseg v spremembo kulture, spreminjanja vzorcev, prilagajanje lokalne zakonodaje in umeščanje novih pravil na področju trajnostnega razvoja občin.

Strategija bo predstavljena občinskim svetom tudi v občinah Jezersko, Naklo, Preddvor in Šenčur.

Sporočilo MOK