03. 07. 2020

Svetovni dan brez plastične vrečke

Ste vedeli, da je povprečna plastična vrečka je v Sloveniji v uporabi zgolj pol ure? Slovenci na leto porabimo od 130 do 150 plastičnih vrečk, ki jih običajno ne uporabljamo dlje kot 30 minut. Večina svojo pot konča med mešanimi odpadki, kjer se razkrajajo tudi 500+ let.

Po vsem svetu 3. julij zaznamujemo kot mednarodni dan brez plastičnih vrečk, ki veljajo za enega večjih onesnaževalcev našega planeta. Pobudo za mednarodni dan brez plastičnih vrečk je dala španska fundacija za preprečevanje odpadkov in ozaveščanje potrošnikov (Fundació Prevenció de Residus i Consum), kampanjo pa podpirata organizaciji Zero Waste Europe in GAIA.

V trgovino se odpravimo z nakupovalno vrečko ali košaro - ponovno uporabo spremenimo v navado

V našem podjetju redno osveščamo in izobražujemo s področja ponovne rabe. Tako izvajamo predavanja in diskusije s področja ponovne rabe, s poudarkom na pravilnem ločevanju in zmanjševanju odpadkov. Na enem izmed dogodkov - izmenjevalnici oblačil, ki je bila lepo obiskana, so lahko obiskovalci opazovali spretne šivilje Fundacije Vincenca Drakslerja, ki so prikazale, da lahko iz ostankov džinsa ali drugih vrst blaga nastanejo res praktične in trajne nakupovalne torbe.

Zaskrbljujoče številke

• Samo 1/10 proizvedenih plastičnih vrečk v EU konča na odlagališčih, 9/10 pa v naravi.
  • Plastične vrečke niso biološko razgradljive, razpadajo 100-500 let, in sicer na mikrodelce, ki najdejo pot tudi v naše telo in so nevarni za naše zdravje.
  • Vsako minuto na svetu porabimo več kot milijon nakupovalnih vrečk.
  • Zaradi proizvodnje plastičnih vrečk se v ozračje vsako leto sprosti na tone emisij ogljikovega dioksida.
  • Za proizvodnjo plastičnih vrečk vsako leto porabimo od 60 do 100 milijonov sodov nafte.

Zbrana dejstva o plastičnih vrečkah

• 20 minut je povprečna uporaba večine plastičnih vrečk.
  • Slovenec na leto v poprečju uporabi med 150 in 300 plastičnih vrečk.
  • Za proizvodnjo 300 milijonov vrečk, kolikor jih na leto uporabimo v Sloveniji, porabimo toliko nafte, da bi z njo lahko dva mestna avtobusa brezplačno vozila vse leto.
  • Med odpadki, ki plavajo v slovenskem morju, je kar 90 odstotkov plastike, od tega je 23 odstotkov plastenki in 16 odstotkov plastičnih vrečk.
  • Med majem in septembrom 2007 je bilo na 1,5 km slovenske obale zbranih 2.726 plastičnih vrečk in njihovih koščkov.
  • Človeštvo v eni uri odvrže 20.000 mobitelov, 13 milijonov pločevink, 14 milijonov plastenk, 45 milijonov plastičnih vrečk.
  • Če na teden vzamemo samo šest vrečk, to pomeni 305 vrečk na leto ali 24.095 vrečk na povprečno življenjsko dobo Slovencev.
  • 30 milijonov plastičnih vrečk na leto v Sloveniji konča na odpadu.

Nasveti za zmanjšanje uporabe plastičnih vrečk

• V tednu dni ne kupimo ali vzamemo brezplačne plastične vrečke v trgovini.
  • Majhne nakupe spravimo v žep ali torbico.
  • Nakupujmo z nakupovalno torbo, vrečko iz blaga ali košaro (nakupljene stvari lahko spravimo tudi v zabojček ali kartonsko škatlo).
  • Recimo NE brezplačnim vrečkam.
  • Za zelenjavo ali sadje uporabljamo pralne vrečke, če je mogoče nalepimo ceno neposredno na sadež.

Vir in foto: RTV Slo, https://zerowasteeurope.eu/products/plastic-bag-free-day/, Komunala Brežice