23. 10. 2019

Sveče lahko gorijo tudi na drugačen način

Prihaja čas, ko se v veliki večini s simbolnim prižiganjem sveč poklonimo spominu na pokojne. Na pokopališčih zagori nepregledna množica lučk, ko pa ugasnejo, se spremenijo v goro plastike. Ni pomembna samo količina sveč, ki jih prižigamo na grobovih, pomemben je tudi namen.

Smo kdaj pomislili, da bi spremenili svoje navade in namesto plastične sveče, prižgali svečo tudi drugače ter se spomnili pokojnih na okolju bolj prijazen način?

• Na les, kamen, zastavico iz furnirja, lahko napišemo lepo misel in jo skupaj s cvetjem, ki je razgradljiv biološki odpadek, položimo na grob.
  • Ustvarimo ali kupimo svečo iz lesa ali drugega razgradljivega materiala.
  • Med množico ponudnikov najdemo tudi sveče, ki so v celoti razgradljive: narejene iz rastlinskega voska, furnirja in surovin rastlinskega izvora.
  • Prižgemo lahko tudi virtualno svečo (tudi tukaj) in zraven pripišemo posvetilo.
  • Sveče lahko kupimo tudi v stekleni embalaži, ki je hvaležen material za reciklažo,
  • Svečo lahko izdelamo tudi sami ali pa kupimo take vrste, ki je nastala iz odpadnega jedilnega olja. Tako poskrbite, da se ponovno uporabi olje, ki je zelo škodljivo za okolje, hkrati pa ga recikliramo v nekaj uporabnega.
  • Nekateri ustvarijo tudi spominsko spletno stran za pokojnika, kjer se lahko vsi ostali poklonijo z mislijo in posvetilom.
  • Denar za nakup sveč lahko namenite za dobrodelne namene. Spoštovanje do preminulih lahko pokažemo tudi tako, da pomagamo živim.

Vsak Slovenec v povprečju prižge 11 sveč na leto, vsi skupaj pa okrog 23 milijonov. Na leto jih skupaj nanese 4.500 ton, od tega skoraj tretjino okrog prvega novembra. Obiskovalce Mestnega pokopališča Kranj in pokopališča v Bitnjah obveščamo, da so za odlaganje odpadnih nagrobnih sveč na voljo zabojniki, ki so označeni z napisom Samo za odpadne nagrobne sveče. Uporaba namenskih zabojnikov je obvezna (Uredba o ravnanju z odpadnimi nagrobnimi svečami) in prosimo za dosledno upoštevanje ločevanja in sortiranja odpadkov. Na zbirnih mestih ločeno zbiramo odpadke po posameznih vrstah:

• V zabojnike za sveče odlagamo vse vrste odpadnih nagrobnih sveč.
  • V zabojnik za cvetje odlagamo ovenelo cvetje, plevel, listje, travo in ostale biološke odpadke.
  • V zabojnik za ostale odpadke odlagamo umetno cvetje, trakove, celofan, cvetlične lončke, pene ikeban in ostale mešane komunalne odpadke.

Odpadke, ki se morajo tudi zbirati ločeno, lahko odložite v zabojnike na najbližjem ekološkem otoku. Odlaganje odpadkov poleg zabojnikov je prepovedano.

Povezane vsebine: https://www.pogreb-ni-tabu.si/prispevek Zbornice komunalnega gospodarstvarazgradljiva nagrobna svečaZveza potrošnikov Slovenije