22. 01. 2021

Razdelili že preko 700 zbiralnih posod za odpadno jedilno olje

V načrtu urejanja ekoloških otokov je tudi nameščanje uličnih zbiralnic odpadnega jedilnega olja. Prve se nahajajo na Mlaki pri Kranju, v Naklem in na Jezerskem ob vkopanih zbiralnih posodah novih ekoloških otokov. V načrtu pa so še postavitve v Občinah Preddvor in Šenčur.

Uporabniki v okolici novo nameščenih zbiralnic odpadnega jedilnega olja so že prejeli namenske posode za zbiranje odpadnega jedilnega olja, ki bodo v pomoč pri ločevanju in zbiranju. Na področju Jezerskega in Mlake pri Kranju je Komunala Kranj razdelila že preko 700 2,2-litrskih zbiralnih posod.

V kratkem pa je predvideno deljenje praktičnega pripomočka za zbiranje odpadnega jedilnega olja še v Občini Naklo, prednostno v gospodinjstvih v bližini novo postavljenega ekološkega otoka.

Odpadno rastlinsko jedilno olje je namreč kuhinjski odpadek, ki se uvršča med ločeno zbrane frakcije komunalnih odpadkov in ga je prepovedano mešati z ostalimi odpadki ter ga odvajati v kanalizacijo ali greznice.

Nasvet, kako ravnati z odpadnim oljem:

Že en sam liter olja, ki ga zlijemo v straniščno školjko ali odtok, lahko onesnaži več tisoč litrov pitne vode. Zato raje olje po kuhanju, ko se ohladi, odlijemo v namensko posodo ali precedimo skozi robček ali cedilo v plastično ali stekleno embalažo (kozarec za vlaganje, steklenica …) in jo, ko se napolni, odnesemo v najbližji zbirni center za odpadke oziroma vsebino zlijemo v ulično zbiralnico odpadnega olja.