15. 11. 2022

Portugalski predstavniki na obisku dobrih praks

Konec oktobra smo izrekli dobrodošlico gostom iz Portugalske, ki so nas obiskali v organizaciji Ekologov brez meja z namenom ogleda dobrih praks ravnanja z odpadki. Predstavniki manjše portugalske občine São João da Madeira, ki je del večjega metropolitanskega območja Porto, in komunalnega podjetja Ecogestus raziskujejo primerljive rešitve s področja okoljevarstva, saj so se občine São João da Madeira, Guimarães in Vila de Rei letos zavezale, da bodo postale prve certificirane zero waste občine na Portugalskem.

Portugalski predstavniki in direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon

Ker imamo pri nas mrežo zero waste občin že dobro razvito in so vanjo vključene tudi občine ustanoviteljice Komunale Kranj (Mestna občina Kranj in občine Naklo, Šenčur, Preddvor in Jezersko) v katerih izvajamo GJS zbiranje odpadkov, smo primerljivi in dosegamo dobre rezultate na tem področju, so nas s tem namenom portugalski predstavniki tudi obiskali. Predstavili smo jim naš program dela in aktivnosti, ogledali smo si zbirni center Zarica in nove podzemne zbiralnice odpadkov na terenu.

Podzemne zbiralnice odpadkov v KS Bratov Smuk v Kranju

Ker je njihov cilj omejiti oz. zmanjšati količine vseh komunalnih odpadkov in precej izboljšati delež ločenega zbiranja, je bil fokus obiska predvsem na sistemu zbiranja od vrat do vrat za embalažo in biološke odpadke (trenutno ga izvajajo samo delno), optimizaciji zbiranja v večstanovanjskih objektih (večji del občine je urbano območje), sistemu plačaj, kolikor odvržeš (PAYT) ter strukturi računov (celovitejši sistem obračunavanja stroškov). Prav tako je bilo zanimivo slišati, s kakšnimi izzivi na področju odpadkov se soočajo v omenjeni portugalski občini in katere ukrepe oz. prakse bi lahko prenesli v svoje okolje.

Vodja sektorja Odpadki Komunale Kranj Simona Bergant, Robert Perko sektor

Odpadki - delovna enota Ravnanje z odpadki in Žaklina Žnajder iz organizacije Ekologi brez meja

Gostje so bili navdušeni za uvedbo ali nadgradnjo določenih ukrepov za boljše ravnanje z odpadki, ki so jih spoznali pri nas in z veseljem pričakujemo povratne informacije o rezultatih implementacij v prihodnjih letih.

Vir: Ekologi brez meja, Foto: Katja Sreš, Komunala Kranj