28. 03. 2021

Po čistilni akciji Kranj z okolico še bolj zelen

V Mestni občini Kranj (MOK) so pod okriljem organizatorja, Zveze tabornikov občine Kranj, v soboto dopoldne izvedli že 20. čistilno akcijo OČISTIMO KRANJ 2021 – Kranj ni več usran. Zaradi epidemije covida-19 tako kot lani tudi tokratna akcija ni bila množična in je potekala v skladu z navodili štaba Civilne zaščite MOK, vseeno pa je na širšem območju MOK čistilo okoli 1700 ljudi. Skupno so zbrali kar 16.480 kilogramov odpadkov.

Uvod v sobotno čistilno akcijo se je zgodil že v petek, ko je bližnjo okolico čistilo nekaj kranjskih šol in vrtec, v soboto pa so od jutranjih ur čistile le prijavljene zaključene skupine v skupinah z največ desetimi ljudmi in upoštevanjem samozaščitnih ukrepov. Poleg organizatorjev, Kranjskih tabornikov, so sodelovale še druge enote Civilne zaščite MOK, Komunala Kranj, številne krajevne skupnosti, prostovoljna gasilska in druga društva ter druge skupine in posamezniki.

Komunala Kranj je poskrbela za odvoz odpadkov in jih nato tudi stehtala. Po zadnjih podatkih je bilo v čistilni akciji tako skupaj zbranih kar 16.480 kilogramov odpadkov.

Več kot 16 ton odpadkov so s terena odpeljale ekipe Komunale Kranj.

Na poti družbe do odpadkov

Kranjski taborniki so kot vsako leto v času čistilne akcije za sodelujoče pripravili topel obrok in jim podarili bombažne vrečke, na stojnici sredi mesta pa predstavili tudi nov ekološko obarvan projekt, tako imenovano knjižnico stvari. Gre za projekt izposoje stvari, ki jih potrebujemo le občasno in si jih je zato bolj smotrno izposoditi kot pa kupiti. »To je eden od korakov na poti do družbe brez odpadkov, k čemur se je pred kratkim zavezala tudi Mestna občina Kranj,« je pojasnil Klemen Markelj. Tudi pri tem tesno sodelujejo s Komunalo Kranj.

»Cilj zero waste projekta je zmanjševanja količine odpadkov, povečevanje deleža ločenih frakcij in skrb za čisto okolje. Obenem pa pomeni tudi spreminjanje kulture, vzorcev in rutine ter umeščanje novih pravil na področju trajnostnega razvoja občin in vsakega posameznika. Na razširjenih delavnicah Ekologov brez meja skupaj z mestno upravo že iščemo ideje in zamisli, predloge ukrepov ter trajnostnih rešitev, upamo pa, da se nam pridružijo tudi predstavniki različnih društev, javnih zavodov in zaposleni v turizmu,« je povedal predstavnik Komunale Kranj Igor Viktor Bizjak.

Vir: kranj.si