21. 06. 2021

Na obisku v OŠ Predoslje

Ob koncu šolskega leta smo obiskali učence nižjih razredov Osnovne šole Predoslje. Ob prijaznem sprejemu ravnateljice in razredničark smo skupaj pripravili zelo prijetno druženje. Na ploščadi pred glavnim vhodom v šolo so učenci v ločenih skupinah od prvega do petega razreda lahko spremljali prikaz delovanja posameznih delovnih vozil Komunale Kranj in demonstracijo uporabe stiskalnice za zmanjševanja prostornine odpadne embalaže.

Prva postaja, ki je vzbudila veliko zanimanja je bila ob električnem vozilu Twizy, ki se uporablja za nadzor parkirišč. V pogovoru s predavateljem Marjanom so učenci izvedeli veliko informacij o sektorju Mestne službe in različnih dejavnostih, ki se izvajajo v okviru teh služb: upravljanje mestne tržnice v Kranju, skrb za parkirišča, javna snaga, pluženje, košnja, skrb za ceste, pokopališka dejavnost.

OŠ Predoslje - na obisku z delovnimi vozili

Kako deluje kanalizacijski sistem in kakšna je naloga velikega delovnega vozila za čiščenje kanalizacijskih jaškov in greznic so učenci videli kar na primeru čiščenja meteornega jaška na šolskem dvorišču. Iz njega sta zaposlena v sektorju Odpadne vode Domen in Milan posesala kar nekaj nesnage in odpadkov, ki tja ne sodijo, na koncu pa je bil jašek deležen še temeljitega pranja.

Prikaz čiščenja jaška pri OŠ Predoslje

Nepravilno odložene odpadke iz jaška je »posesal« veliki pometalni stroj, ki je namenjen urejanju javnih površin. Z glasnim in mogočnim nastopom stroja je upravljavec Zoran pritegnil veliko pozornosti in odlično opravil svoje delo, saj je bila dovozna šolska pot po koncu našega obiska lepo očiščena.

Cestni strojni pometač

Po demonstraciji uporabe stiskalnice za zmanjševanje prostornine plastenk in pločevink, kjer so se preizkusili kar učenci sami, je sledil še prikaz upravljanja smetarskega vozila, saj je voznik Zvone prikazal postopek praznjenja zabojnikov od vrat do vrat. Stekel pa je tudi pogovor o smislenosti zmanjševanja količine odpadkov.

Demonstracija zmanjševanja odpadne embalaže s pripomočkom - stiskalnico

Učenci so pokazali veliko zanimanja za delo Komunale in postavili nešteto vprašanj, na mnoga pa so znali odgovoriti tudi sami. Zavedanje odgovornosti za varovanje okolja in skrb za naravo se začne že pri najmlajših. Tovrstne vsebine so temelj trajnostnega razvoja in predstavljajo nujen del posameznikove osnovne izobrazbe. Z veseljem krožimo med najmlajšimi in delimo znanje.