27. 03. 2023

Kranj je spet čist zahvaljujoč številnim udeležencem čistilne akcije

Kranj, 27. marec 2023 – V Mestni občini Kranj (MOK) so v sodelovanju z Zvezo tabornikov občine Kranj in Komunalo Kranj dopoldne izvedli tradicionalno, že 22. čistilno akcijo OČISTIMO KRANJ 2023 – Kranj ni več usran. Na širšem območju MOK je v dveh dneh skupno čistilo okoli 6.000 ljudi zbrali so ­­­­­­skoraj 15 ton odpadkov.  Letos čistilno akcijo že tretjič zapored spremlja EKO teden, na katerem z različnimi aktivnostmi za vse generacije ozaveščajo o nujnosti varovanja okolja.

V Kranju so čistilno akcijo znova izvedli v dveh delih: v petek dopoldne se je čiščenja okolice lotila večina kranjskih osnovnih šol ter tudi nekaj srednjih šol in vrtcev. Na igrišču OŠ Janeza Puharja Kranj - Center so ob tem izvedeli EkoDan, na katerem so svoje delovanje predstavile Komunala Kranj, Fundacija Vincenta Drakslerja in ZEOS s Transformerjem za ločevanje elektronskih odpadkov, učenci pa so uredili šolo, njeno okolico in šolski vrt.

Čistilni akciji so se v petek na terenu pridružili tudi zaposleni Komunale Kranj in sicer na lokacijah:

• gozdiček pri Tušu, prostor med Tušem, Eurospinom in gozdičkom,
  • gozdiček onkraj ceste Mercator – Qlandia,
  • cesta proti Orehku in Orehek-Drulovka naselje,
  • Savski breg pri Planiki med kanjonom Drulovka in mostom pri Planiki, z vključno parkiriščem avtobusov levo, 50 m stran od mostu.

V soboto pa je odstranjevanje nepravilno odloženih odpadkov potekalo praktično na celotnem območju Mestne občine Kranj – v večini krajevnih skupnosti, v okolici podjetij, ustanov in sedežev društev, v gozdovih in na travnikih, ob Savi in v kanjonu Kokre. Kljub deževnemu vremenu je pri čiščenju sodelovalo skoraj 6.000 ljudi; poleg organizatorjev, Kranjskih tabornikov (vsi štirje kranjski taborniški rodovi) so sodelovale še druge enote Civilne zaščite MOK, Komunala Kranj, ki je včistilno akcijo vključila vse zaposlene (prek 200), krajevne skupnosti, prostovoljna gasilska in druga društva, lovske družine ter druge skupine in posamezniki, skupno tako skoraj 70 različnih organizacij.

Cilj čistilne akcije, katere izvedbi so v MOK namenili 20.000 evrov, je bil predvsem očistiti odpadke z urbanih in naravnih površin, ki so se nabrali v preteklem letu, lotili pa so se tudi nekaj večjih črnih odlagališč, na katere so med drugim opozorili tudi občanke in občani.

Več v sporočilu za javnost Mestne občine Kranj na povezavi tukaj