05. 03. 2024

Komunala Kranj podpisala zavezo k podnebni nevtralnosti

V Kranju, enem od 112 mest, ki jih je Evropska komisija izbrala v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, smo v petek, 1. marca 2024, skupaj s partnerji podpisali zavezo, da bomo delovali skupaj in proaktivno za uresničitev ciljev Misije v Kranju, kar bo občutno izboljšalo kakovost življenja v občini.

Matjaž Rakovec, župan Mestne občine Kranj, in Matjaž Berčon, direktor podjetja Komunala Kranj (Foto: Komunala Kranj).

V podnebni pogodbi so opredelili vse ključne ukrepe za dosego cilja podnebne nevtralnosti do 2030 ter načine in finančna sredstva za izvajanje ukrepov. Z njimi bi lahko v Kranju do leta 2030 zmanjšali izpuste ekvivalenta CO2 za 113.263 ton glede na leto 2018.

Pripravo podnebne pogodbe so v Mestni občini Kranj (MOK) začeli z anketo med občani, ki so podali njihov pogled na trenutno stanje in začrtan razvoj Kranja, v proces pa vključili tudi vse ključne deležnike in interesne skupine – predstavnike javnih zavodov, lokalnega gospodarstva, prometa, energetike, upravljanja z gozdovi, IKT strokovnjake, akademike, predstavnike zdravstva, kmetijskih in gozdarskih institucij, lokalnih in regijskih agencij … Z več kranjskimi podjetji so opravili tudi poglobljene intervjuje, kaj bi lahko v njihovi panogi naredili za prilagajanje mesta na podnebne spremembe in zniževanje izpustov toplogrednih plinov.

Foto: Sandi Fišer/Mediaspeed

Več o zavezi si lahko preberete na spletni strani Mestne občine Kranj na povezavi tukaj.