03. 04. 2024

Kakovostna pitna voda vse dni v letu

Voda, ki priteče iz naših pip, je sveža in kakovostna. Ko pijemo vodo iz pipe, ne ustvarjamo nepotrebne odpadne embalaže ter skrbimo za okolje in svoje zdravje.

V Mestni občini Kranj javno podjetje Komunala Kranj uporabnike oskrbuje s pitno vodo predvsem iz zajetij na hribovitih območjih. Na kakovost teh vodnih virov pomembno vplivajo sušna obdobja in intenzivne padavine. Na vodnih virih se neprestano izvajajo meritve, na podlagi katerih je vzpostavljen sistem, za izločanje neustreznih vodnih virov iz oskrbe s pitno vodo. Do podatkov teh meritev imajo pooblaščene osebe stalno omogočen daljinski dostop. S tem se prepreči, da bi uporabnike oskrbovali z neustrezno oz. nekakovostno pitno vodo. Glavni vodni vir se obdela z membransko filtracijo v vodarni Bašelj, kjer se voda mehansko prečisti na filtrih. Ti iz vode odstranijo vse neraztopljene delce, bakterije, viruse in parazite. Tako pripravljena voda je kakovostna in varna saj nanjo ne vplivajo vremenske razmere.

Gotovo se vsi še dobro spomnimo začetka lanskega avgusta, ko so nas v noči na 4. avgust 2023 doletele najhujše poplave v zgodovini Slovenije. Ena izmed kritičnih infrastruktur v času poplav je tudi oskrba s pitno vodo. Komunala Kranj tudi v izrednih razmerah uporabnikom v Mestni občini Kranj neprekinjeno in brez omejitev dobavlja pitno vodo. Razlog so predvsem ustrezna infrastruktura in zaposleni v sektorju Vodovod, ki vsakodnevno izvajajo nadzor nad vodovodnimi objekti in sanirajo morebitne okvare vodovodnega omrežja. V primeru poslabšanja kakovosti vodnega vira, se le ta izloči iz oskrbe s pitno vodo. Primanjkljaj vode se nadomešča z aktivacijo rezervnega vodnega vira, v Kranju pomembno zalogo pitne vode predstavlja črpališče Gorenja Sava. Na ta način se uporabnikom dobavlja zadostne količine kakovostne pitne vode. Kakovost pitne vode se dokazuje tudi s preskušanji pitne vode, ki so enakomerno razporejena čez celo leto. V bližnji prihodnosti bo oskrba s pitno vodo še učinkovitejša, saj je v pripravi dokumentacija za izgradnjo membranske filtracije za vodni vir Nova vas in sistem izločanja motne vode iz virov Čemšenik.

Vir: Kranjske novice