14. oktobra 2022 je potekal že 5. mednarodni dan e-odpadkov. Slogan letošnje akcije je bil: Vse e-odpadke recikliraj, na velikost se ne oziraj! Organizacija združenih narodov ocenjuje, da bo na svetu samo v letu 2022 proizvedeno 24,5 milijonov ton malih e-odpadkov. To je kar štirikrat večja teža kot tehtajo Velike piramide v Gizi.
Kateri so e-odpadki? To so še delujoči in nedelujoči mali aparati:
- mala električna in elektronska oprema kot so sesalniki, naprave za šivanje, svetilke, mikrovalovne pečice, oprema za prezračevanje, likalniki, opekači, električni noži, kuhalniki vode, ure in zapestne ure, električni brivniki, tehtnice, naprave za nego las in telesa, kalkulatorji, radijski sprejemniki, videokamere, videorekorderji, glasbeni stolpi, glasbeni instrumenti, oprema za reprodukcijo zvoka ali slike, električne in elektronske igrače, oprema za šport, majhno električno in elektronsko orodje, majhni medicinski pripomočki,
- IT oprema kot so mobilni telefoni, GPS, žepni kalkulatorji, osebni računalniki, tiskalniki, telefoni, računalniške miške itd.
- TV in monitorji kot so zasloni, televizijski sprejemniki, okvirji LCD za fotografije, monitorji, prenosni računalniki, notesniki itd.)Organizacija združenih narodov ocenjuje, da bo na svetu samo letos proizvedeno 24,5 milijonov ton malih e-odpadkov.
Zaradi svoje majhnosti so lahko predmeti, kot so mobilni telefoni, električne zobne ščetke, opekači kruha in kamere pogosto nepravilno odvrženi in predstavljajo 8 % vseh e-odpadkov, ki jih odvržemo v zabojnike za mešane odpadke. To pomeni, da pomembnih surovin, ki jih vsebujejo, iz njih ni mogoče pridobiti in so izgubljene.
V Evropi konča vsako leto med mešanimi odpadki 1,4 kg e-odpadkov na prebivalca. Poleg tega se majhne naprave, ki jih ne uporabljamo vsak dan, enostavno pospravijo v omare, garaže, kleti in podstrešja ter hitro postanejo pozabljene. V povprečnem evropskem gospodinjstvu se zaradi tega kopiči 5 kg e-naprav na osebo.
Strokovnjaki pričakujejo, da bo letos približno 5,3 milijarde pametnih telefonov neuporabnih. Če jih postavimo enega na drugega (če računamo, da imajo povprečno debelino 9 mm), bi tvorili približno 50.000 km visok stolp, ki bi bil 120-krat daljši od razdalje do Mednarodne vesoljske postaje oz. dolg eno osmino poti do lune. Kljub dragocenemu zlatu, bakru, srebru, paladiju in drugim komponentam, ki jih je mogoče iz telefonov reciklirati, strokovnjaki pričakujejo, da bo večina teh telefonov izginila v predalih, omarah ali garažah ali pa jih bodo odvrgli v zabojnike za mešane odpadke. Mobilni telefoni so na 4. mestu med majhnimi napravami, ki jih potrošniki najpogosteje kopičijo doma.
Izsledki raziskave WEEE foruma o kopičenju e-odpadkih po gospodinjstvih
Kopičenje številnih vrst malih aparatov je bilo v središču letošnjega 5. mednarodnega dneva e-odpadkov. WEEE forum je objavil rezultate anket, ki so jih izvedli poleti 2022, da bi razkrili, zakaj toliko gospodinjstev in podjetij ne popravi pokvarjenih aparatov ali pa jih ne odda v recikliranje. Raziskava je bila narejena v 8.775 evropskih gospodinjstvih v državah Portugalska, Nizozemska, Italija, Romunija, Slovenija in Združeno kraljestvo. Raziskava je pokazala, da ima povprečno gospodinjstvo 74 e-izdelkov, od teh se jih 13 doma samo kopiči (9 jih je neuporabljenih, vendar delujočih, 4 pa celo pokvarjeni). Najbolj se kopičijo majhna zabavna elektronika in dodatki (npr. slušalke, daljinski upravljalniki), sledijo majhna gospodinjska oprema (npr. ure, likalniki,), majhna oprema informacijske tehnologije (npr. zunanji trdi diski, usmerjevalniki, tipkovnice, miške), mobilni in pametni telefoni in majhna oprema za pripravo hrane (npr. opekači kruha, aparati za pripravo hrane). Anketiranci so navedli tudi najpogostejše razloge za kopičenje e-odpadkov doma: »Morda ga bom ponovno uporabil v prihodnosti.« (46 %), »Nameravam ga prodati/podariti.« (15 %), »Ima sentimentalno vrednost.« (13 %), »Morda bo imelo vrednost v prihodnosti.« (9 %) in »Ne vem, kako se tega znebiti. (7 %).
V Evropi konča vsako leto med mešanimi odpadki 1,4 kg e-odpadkov na prebivalca. Poleg tega se majhne naprave, ki jih ne uporabljamo vsak dan, enostavno pospravijo v omare, garaže, kleti in podstrešja ter hitro postanejo pozabljene. V povprečnem evropskem gospodinjstvu se zaradi tega kopiči 5 kg e-naprav na osebo. Strokovnjaki pričakujejo, da bo letos približno 5,3 milijarde pametnih telefonov neuporabnih. Mobilni telefoni so na 4. mestu med majhnimi napravami, ki jih potrošniki najpogosteje kopičijo doma.
Reciklirajmo odpadke in ne pozabimo na male e-odpadke.
Viri: o-sta.si, Antenastajerska.si, zeos.si