17. 06. 2020

17. junij, svetovni dan boja proti zapuščavljanju in suši

Pod okriljem Konvencije za boj proti suši (UNCCD) 17. junija od leta 2001 obeležujemo svetovni dan boja proti zapuščavljanju in suši. Letošnji slogan izpostavlja problematiko pridelave hrane, živalske krme in pridelave industrijskih vlaknin za oblačilno industrijo. Poziva k spremembi odnosa družbe in vsakega posameznika do pridelave teh življenjskih dobrin, ki jih kroji nebrzdano potrošništvo. Le-to je postalo eden izmed glavnih vzrokov za degradacijo tal in zapuščavljanje obdelovalnih površin.

Eden od ciljev letošnjega obeleževanja svetovnega dneva zapuščavljanja in suše je ozaveščanje potrošnikov o pomenu trajnostne potrošnje s čim manjšim vplivom na naravno okolje.

Trenutno ARSO sodeluje pri razvoju platforme za detekcijo suše v alpskem prostoru ADO (Alpine Drought Observatory). V projektu sodeluje 15 institucij iz 6 alpskih držav. Cilj je nadgraditi obvladovanje suše tudi v alpskem prostoru. ARSO v okviru projekta vodi aktivnosti na področju izboljšanja sprotnega spremljanja signalov kmetijske in hidrološke suše.

Varujmo vodne vire in gospodarno ravnajmo z odpadno vodo. Predvsem pa zavedajmo se privilegija pitja vode iz pipe: voda najbolj odžeja, blagodejno vpliva na počutje, blaži glavobole in mnoge druge težave, pomaga pri uravnavanju telesne teže, spodbuja pozitivno razmišljanje, na voljo je v neomejenih količinah, je povsod dostopna in ugodna, je najbolj ekološka, saj ne povzroča nobenih odpadkov, samo voda iz pipe je ves čas pod nadzorom, samo voda iz pipe je ves čas sveža.

Več informacij najdete na povezavi tukaj.

Vir: ARSO