Ulica Mirka Vadnova 1
Kranj
4000
info@komunala-kranj.si
Facebook Youtube
Skoči na glavno vsebino
12. 04. 2021

Odgovorno ravnanje z odpadki – ogledalo nas vseh

Čisto okolje, pospravljene ulice in pločniki, urejeni ekološki otoki so nekateri izmed pokazateljev okoljske kulture občank in občanov.

 

Pogosto se dogaja, da v naravi zasledimo kupe nepravilno odloženih odpadkov, odvrženo embalažo ob cestah, nesnago okoli košev za odpadke ali pa smo priča podobi, ko ekološki otoki marsikje spominjajo na deponijo in postajajo priročno odlagališče različnih odpadkov. Takšni prizori kazijo podobo mesta, krajevne skupnosti, okolja, vplivajo na zdravje ljudi in konec koncev, v prihodnosti tudi na denarnice uporabnikov.

 

Področje zbiranja odpadkov je umeščeno v okvir obvezne gospodarske javne službe zbiranja odpadkov, ki ga v Mestni občini Kranj in občinah Šenčur, Naklo, Preddvor in Jezersko izvaja Komunala Kranj. Vsako leto lahko poročamo o vidnem napredku pri ločevanju odpadkov, saj uporabniki, opremljeni z informacijami in nasveti, vestno razvrščajo in sortirajo odpadke. Na področju zbiranja odpadkov se pojavljajo različni izzivi, med drugim tudi kopičenja odpadne embalaže, neprehodnost ulic in nedostopnost zabojnikov, poseben izziv pa na celotnem območju, kjer komunala skrbi za zbiranje odpadkov, predstavljajo nepravilno odloženi odpadki na in okoli zabojnikov na ekoloških otokih.

 

Lažji dostop do zabojnikov

Za hiter in nemoten odvoz odpadkov je nujen neoviran dostop do zabojnikov na odjemnih mestih, predvsem pa prosta pot za smetarska vozila, saj se ob vsakokratnem pobiranju odpadkov od vrat do vrat soočajo z ovirami (ograje, nadstreški, podporni zidovi, nepravilno parkirana vozila, neurejena vegetacija) in vozniki vložijo veliko spretnosti, da hitro in učinkovito usmerjajo vozila. Spomladi je pravi čas za obrezovanje živih mej, vej dreves in grmovja, ki segajo na cesto. Tudi tako zagotovimo smetarskim ekipam neoviran dostop do zabojnikov, hkrati pa zmanjšamo možnost za nesrečo ali preprečimo škodo, ki lahko nastane pri oteženi vožnji skozi naselja.

 

 

(Ne)urejeni ekološki otoki

Poseben izziv pa predstavlja urejanje in vzdrževanje videza okolice nekaterih ekoloških otokov. Vztrajno nespoštovanje pravil lahko opazujemo na prenekaterem eko otoku, saj se  kljub rednemu praznjenju zabojnikov/zvonov, ki jih je skupaj 219, od tega 159 samo v Mestni občini Kranj, ob zabojnikih kopičijo nepravilno odloženi odpadki, ki niso v ponos prebivalcem. Najpogosteje se v okolici eko otokov znajdejo nepravilno odložene rabljene pnevmatike, čeprav jih uporabniki lahko pripeljejo na zbirni center, avtomobilski odbijači, gradbeni material, bela tehnika, pohištvo (kavči, omare), kosovni odpadki, za katere imajo uporabniki možnost naročila odvoza, embalaža z vsebino (neuporabljena barva, vreče cementa) in pa embalaža večjih dimenzij in drugi mešani komunalni odpadki.

 

 

Na nekaterih mestih, kjer je bilo stanje okoli ekoloških otokov nevzdržno in kjer so bili kupi nesnage ob zabojnikih stalni, je Komunala Kranj umaknila zvonove. Nepravilno odloženih odpadkov tam ni več. Vztrajno osveščanje in opozarjanje je pot po kateri komunala išče načine in rešitve za čisto okolico ekoloških otokov. Z uvedbo poostrenega nadzora in rednega sodelovanja z medobčinskim inšpektoratom je vzpostavljen sistem pregleda nad stanjem. »V veliko pomoč pri vzdrževanju čiste okolice eko tokov pa so tudi občanke in občani. Ekipe na terenu se namreč odzivajo na klice uporabnikov in redno pospravljajo okolico ekoloških otokov, kar pa seveda ni dolgoročna rešitev,« pojasnjuje vodja sektorja Odpadki, Igor Viktor Bizjak.

 

Zmanjšamo prostornino odpadkom

Opravičila za nepravilno odlaganje ne moremo iskati v rezultatih analiz, ki kažejo, da se količina odpadkov, ki jih proizvede posamezno gospodinjstvo veča, nekaj pa je k temu dodala še situacija v času epidemije. Občanke in občani, ki pridno ločujejo in upoštevajo navodila, so kljub povečani količini odpadkov, ostali vzorni. Nekateri so spremenili svoje navade, ker so videli, da je to nujno: »Nekaj časa smo se ukvarjali s prepolnim zabojnikom za odpadno embalažo z rumenim pokrovom, nato pa smo ugotovili, da z rednim zmanjševanjem prostornine odpadni embalaži obstoječi zabojnik zadošča za potrebe vseh sedmih članov gospodinjstva. Le dosledni moramo biti,« nam je zaupala uporabnica.

 

 Sporočila uporabnikov, ki se javijo na naslov info@komunala-kranj kažejo na povečano število vprašanj glede sprejema odpadkov na zbirnih centrih. Vedno več uporabnikov različne vrste odpadkov odda v zbirne centre (ZC), ki so posebej urejeni in opremljeni prostori, kjer uporabniki lahko oddajo odpadke. V Mestni občini Kranj je to ZC Zarica in v občinah Šenčur ZC Šenčur, Naklo ZC Naklo in v občini Jezersko ZC Remont. Bizjak svetuje: »Obiskovalce pozivamo, da na zbirne centre pripeljejo že sortirane odpadke zaradi skrajšanja časa oddaje in čim krajšega zadrževanja v zbirnem centru. Tako pred zbirnim centrom ne bo prihajalo do zastojev.«

 

Kako do ekoloških otokov, na katere bomo ponosni?

Trajnostni načrt predvideva postopno preoblikovanje sistema ravnanja z odpadki od individualnih odjemnih mest v mestnih jedrih in strnjenih naseljih k skupnim odjemnim mestom. Na nekaterih lokacijah (Mlaka pri Kranj, Jezersko, Preddvor, Naklo) je Komunala Kranj začela z urejanjem novih ekoloških otokov, kjer se kar 70 odstotkov prostornine zbiralnih posod nahaja pod zemljo.

 

 

Poleg zniževanja stroškov, novi ekološki otoki pripomorejo tudi k lepšemu, urejenemu in skladnejšemu izgledu okolice ter večji vpetosti zbirnih posod za odpadke v naravno okolje. Ob že znanih posodah namenjenih stekleni embalaži in papirju ter kartonu, sta ponekod kot novost nameščeni še posodi za zbiranje bioloških odpadkov in ulična zbiralnica za zbiranje odpadnega jedilnega olja. Na vseh ekoloških otokih dobivajo novo podobo tudi table. Ravnajmo odgovorno in kadar se nam ne ljubi odvreči odpadka v zabojnik na eko otoku in razmišljamo, da bi ga enostavno odloži poleg, naredimo še en korak več. Sicer pa: »Uporabniki imamo za oddajo odpadkov različne možnosti. Priročnost ekološkega otoka, ki je običajno postavljen na mestu, kjer uporabniki lažje ustavijo avtomobil, ne sme biti povod za nepravilno odlaganje odpadkov ob zabojnike. Komunala bo sicer pospravila nepravilno odložene odpadke, a je to dodatna obremenitev za delavce na terenu, hkrati pa neurejena okolica ne more biti v ponos prebivalcem. V primeru večjih količin odpadkov naj uporabniki te pripeljejo na zbirni center, nikoli pa ne odložijo v naravo,« je pozval župan Mestne občine Kranj, Matjaž Rakovec.

 

Najboljši je tisti odpadek, ki sploh ne nastane. Kupujmo odgovorno, ne pretiravajmo in kupimo le tisto, kar potrebujemo. Izogibajmo se nepotrebni embalaži in izberimo povratno embalažo. Hrane ne zavijajmo v odvečno folijo ali papir in raje uporabimo embalažo, ki jo lahko vedno znova uporabimo. Izogibajmo se izdelkom za enkratno uporabo. V trgovino se odpravimo z nakupovalno vrečko ali košaro. Za kakovostno ravnanje z odpadki lahko poskrbimo skupaj.

  

Članek je bil objavljen v Kranjskih novicah, 26. marec 2021 

 

Vprašajte Kranjsko Sivko:

Strinjam se s pogoji uporabe.
Izpolnite obvezna polja.

Kranjska Sivka

Hvala za vaše vprašanje.

Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.


Kranjska Sivka